Nawigacja

Aktualności

Zajęcia edukacyjne „Drużyna Inki” w Przystankach Historia IPN w Częstochowie i Katowicach, 28-29 listopada 2023

  • Zajęcia edukacyjne „Drużyna Inki” w Przystankach Historia IPN w Częstochowie i Katowicach, 28-29 listopada 2023. Fot.: IPN K. Łojko
    Zajęcia edukacyjne „Drużyna Inki” w Przystankach Historia IPN w Częstochowie i Katowicach, 28-29 listopada 2023. Fot.: IPN K. Łojko
  • Zajęcia edukacyjne „Drużyna Inki” w Przystankach Historia IPN w Częstochowie i Katowicach, 28-29 listopada 2023. Fot.: IPN K. Łojko
    Zajęcia edukacyjne „Drużyna Inki” w Przystankach Historia IPN w Częstochowie i Katowicach, 28-29 listopada 2023. Fot.: IPN K. Łojko

28 listopada 2023 r. w godz. 9.00 do 15.00 w Przystanku Historia - Centrum Edukacyjnym im. gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie, przy al. Najświętszej Maryi Panny 52 oraz 29 listopada 2023 r. w godz. 9.00 do 15.00 w Przystanku Historia - Centrum Edukacyjnym im. Henryka Sławika w Katowicach, przy ul. św. Jana 10 odbyły się zajęcia edukacyjne dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych i klas 1 szkół ponadpodstawowych w ramach projektu „Drużyna Inki“.

W zajęciach 28 listopada 2023 r. uczestniczyło ponad 120 osób a była to częstochowska młodzież: z Zespołu Szkół im. J. Kochanowskiego, z Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK, ze Szkoły Podstawowej nr 54 z Oddziałami Integracyjnymi, ze Szkoły Podstawowej nr 30 im. por. Michała Brzeskiego oraz z Zespołu Szkół Technicznych im. Jana Pawła II.

W zajęciach 29 listopada 2023 r. uczestniczyło ponad 170 osób a była to śląska młodzież: ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Świętochłowicach, z II Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Górniczej, z Liceum Ogólnokształcącego im. Pileckiego w Katowicach, z Zespołu Szkół i Placówek nr 2 w Katowicach oraz z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Katowicach.

Zajęcia, które trwają  około 60 minut, podzielone są na dwie części: w pierwszej, historycznej, młodzież zapoznaje się z historią Danuty Siedzikówny „Inki” oraz jej rodziny.

Druga część, również nawiązująca do historii sanitariuszki Armii Krajowej, to teoretyczne i praktyczne szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej.

Celem projektu „Drużyna Inki” jest przybliżenie życiorysu sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK Danuty Siedzikówny ps. „Inka” oraz teoretyczne i praktyczne szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej w zakresie RKO. Całość jest jednocześnie odpowiedzią na pytanie: Co w dzisiejszych czasach oznacza sformułowanie „zachować się jak trzeba” w kontekście moralnego obowiązku reagowania na krzywdę ludzką. Wykład nawiązuje również do obywatelskiej postawy niesienia pomocy oraz ma za zadanie uwrażliwić młodzież na problem obojętności wobec zjawiska hejtu i wykluczenia, dla którego punktem wyjścia jest pojęcie szacunku wobec każdego człowieka.

Projekt "Drużyna Inki" udowodnia, że nauka historii może być nie tylko teoretyczna, ale także praktyczna, stawiając jednocześnie przed nami pytanie o to, jak możemy dzisiaj kontynuować dziedzictwo bohaterów przeszłości poprzez odpowiedzialne i zaangażowane działanie w obecnych czasach.

Karol Krajewski, koordynator zajęć w Przystanku Historia - Centrum Edukacyjnym im. gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie – adres mailowy:  karol.krajewski@ipn.gov.pl lub tel. 034 370 70 91.

Renata Skoczek, koordynator zajęć w Przystanku Historia - Centrum Edukacyjnym im. Henryka Sławika w Katowicach – adres mailowy:  renata.skoczek@ipn.gov.pl lub  tel. 032 207 07 10.

 

 

 

do góry