Nawigacja

Aktualności

Tajemnice wrześniowych losów sztandarów 7 Dywizji Piechoty – Częstochowa, 31 stycznia 2024

W środę 31 stycznia 2024 r. w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN im. gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie, przy al. Najświętszej Maryi Panny 52, odbył się wykład Adama Kurusa, historyka OBEN IPN Katowice, nt. „Tajemnice wrześniowych losów sztandarów 7 Dywizji Piechoty”.

Wojenne losy sztandarów wojskowych od zawsze budzą zainteresowanie historyków, pasjonatów oraz poszukiwaczy. W tym względzie szczególną uwagą cieszą się często wręcz tajemnicze losy sztandarów jednostek Wojska Polskiego walczących we wrześniu 1939 roku. Nie inaczej jest w przypadku znaków pułkowych częstochowskiej 7 Dywizji Piechoty. Sztandary 25 Pułku Piechoty, 27 Pułku Piechoty i 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty przeszły zupełnie różne, jednak równie burzliwe wojenne dzieje, które nie dobiegły końca nawet po 1945 roku. Pomimo zakończenia II wojny światowej, jako symbolom jednostek Wojska Polskiego II Rzeczpospolitej, nadal groziło im niebezpieczeństwo. Niektóre z nich, po ujawnieniu w dobrej wierze przez weteranów jednostek lub przez osoby je przechowujące, ze względu na zagrożenie zniszczeniem przez władze komunistyczne, musiały zostać ukryte ponownie i mogły ujrzeć światło dzienne dopiero w latach 90-tych. Taki los stał się udziałem m.in. sztandaru częstochowskiego 27 Pułku Piechoty. Obecnie, sztandary wspomnianych wyżej trzech pułków 7 Dywizji Piechoty znajdują się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Na tym tle zupełnie inaczej przedstawia się sprawa sztandaru 7 Pułku Artylerii Lekkiej, który ukryty przed wrogiem we wrześniu 1939 roku do dzisiaj nie został odnaleziony. Historia jego poszukiwań sięga lat 60-tych ubiegłego wieku i z pewnością mogłaby stanowić materiał na dobrą powieść przygodowo-sensacyjną. Wersji o losach pułkowego symbolu, legend, tajemniczych map, było niezwykle wiele. Szukano go (i poszukuje się nadal) pod Janowem, pod Lelowem, a niektóre tropy prowadziły nawet w rejon Skarżyska-Kamiennej. Skąd mogła wziąć się rozbieżność wersji i relacji? Gdzie tak naprawdę urywa się trop? O tym oraz m.in. o sensacyjnym odnalezieniu w złotopotockich lasach w 2020 roku siedmiu srebrnych gwoździ ze sztandaru 7 Pułku Artylerii Lekkiej przez członków Grupa Częstochowska PERUN oraz Stowarzyszenie Historyczne Reduta Częstochowa, mogli dowiedzieć się licznie przybyli uczestnicy spotkania w Przystanku Historia w Częstochowie.

Spotkanie stanowiło dwudziesty z cyklu wykładów: II wojna światowa w regionie częstochowskim. Nowe fakty, nieznani bohaterowie, zapomniane epizody.

do góry