Nawigacja

Aktualności

Obchody 150. rocznicy urodzin Wincentego Witosa w Gródku (Czechy), 27 stycznia 2024

W sobotę w Gródku na Zaolziu w Czechach obchodzono 150. rocznicę urodzin Wincentego Witosa, premiera, jednego z Ojców Niepodległości.

Uroczystość odbyła się przy pomniku Wincentego Witosa w Gródku, obok Zboru Kościoła Braterskiego. W upamiętnieniu wzięli udział m.in. Mateusz Gniazdowski, ambasador RP w Czechach oraz Izabella Wołłejko-Chwastowicz, konsul generalny RP w Ostrawie.

W Domu PZKO dzieci z miejscowej szkoły zaprezentowały program artystyczny poświęcony premierowi.

Instytut Pamięci Narodowej reprezentował Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

Na uroczystość przybyła delegacja Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa. Sześcioletni pobyt na emigracji w Czechosłowacji Ryszard Ochwat, prezes Towarzystwa, określił jako bardzo ważny. – Wątek czechosłowacki jest znaczący, dlatego że był efektem skazania go w procesje brzeskim. Po wyroku wybrał emigrację w zaprzyjaźnionej nie tylko przez ruch ludowy Czechosłowacji, aby uniknąć więzienia […] – powiedział w rozmowie z redakcją „Głosu” Ryszard Ochwat, prezes Towarzystwa. Wincenty Witos najwięcej gościł w Rożnowie pod Radhoszczem, bywał też w Gródku kilkukrotnie na pobytach leczniczych.

Wydarzenie zorganizowały Miejscowe Koło PZKO w Gródku oraz Konsulat Generalny RP w Ostrawie.

Podczas uroczystości zaprezentowano najnowszą publikację Instytutu Pamięci Narodowej i Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa 5 tomów „Dzieł wybranych” Wincentego Witosa. Na pięciotomową edycję składają się wspomnienia, w tym te spisywane na przymusowej emigracji w Czechosłowacji, publicystyka oraz przemówienia. Mimo dużej dozy subiektywizmu dzieła Witosa stanowią cenne źródło historyczne dzięki zawartej w nich faktografii.

Wincenty Witos  urodził się 21 stycznia 1874 r. w Wierzchosławicach. Jest jednym z najważniejszych polityków w polskiej historii. Razem z Józefem Piłsudskim, Romanem Dmowskim, Ignacym Paderewskim, Ignacym Daszyńskim i Wojciechem Korfantym zalicza się do grona Ojców Niepodległości.

Choć nie zdobył formalnego wykształcenia, już w dzieciństwie nauczył się ciężkiej pracy i konsekwencji w realizacji celów. Od młodości angażował się też w działalność społeczną, stopniowo poszerzając jej horyzonty. Jeszcze przed wybuchem I wojny światowej stał się jednym z liderów ruchu ludowego, został posłem na Sejm Krajowy we Lwowie i do Rady Państwa w Wiedniu. Swoją pozycję wykorzystywał do działań zmierzających do odzyskania niepodległości, a w odrodzonej Polsce trzykrotnie obejmował urząd premiera. Uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich polityków, nigdy nie oderwał się od chłopskich korzeni i stał się niekwestionowanym autorytetem ruchu ludowego, również dla kolejnych pokoleń.

Polecamy biograficzną wystawę elementarną przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN Oddział w Rzeszowie.

Link do wystawy https://edukacja.ipn.gov.pl/.../162694,Wincenty-Witos.html

do góry