Nawigacja

Aktualności

Spotkanie wokół książki Szekspir i Polska. Życie Władysława Tarnawskiego (1885–1951) z udziałem autora dr hab. Tomasza Pudłockiego, prof. UJ – Katowice, 17 maja 2024

  • Spotkanie wokół książki Szekspir i Polska. Życie Władysława Tarnawskiego (1885–1951) z udziałem autora dr hab. Tomasza Pudłockiego, prof. UJ – Katowice, 17 maja 2024
    Spotkanie wokół książki Szekspir i Polska. Życie Władysława Tarnawskiego (1885–1951) z udziałem autora dr hab. Tomasza Pudłockiego, prof. UJ – Katowice, 17 maja 2024

W Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach 17 maja 2024 r. odbyło się spotkanie autorskie z dr hab. Tomaszem Pudłockim, prof. UJ, autorem książki biograficznej o prof. Władysławie Tarnawskim – wybitnym filologu angielskim i pierwszym tłumaczu na język polski wszystkich dzieł Williama Szekspira.

W spotkaniu wziął udział naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji IPN w Katowicach Ryszard Mozgol, a Muzeum Śląskie w Katowicach  reprezentował Jan Sasor – kustosz w Dziale Historii.

Na początku spotkania Renata Skoczek z Oddziałowego Biura Edukacji IPN w Katowicach krótko zaprezentowała książkę wydaną przez Instytut Pamięci Narodowej, a następnie odbył się wykład dr hab. Tomasza Pudłockiego, prof. UJ zatytułowany: W służbie wiedzy, państwu czy narodowi? Środowisko profesorów Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie w latach 1918-1939 ze szczególnym uwzględnieniem Władysława Tarnawskiego.

Wśród przybyłych gości był między innymi Antoni Wilgusiewicz przedstawiciel Śląskiego Klubu Miłośników Historii i Kultury Lwowa oraz uczniowie i nauczyciele z I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika z Katowic.

Książka Szekspir i Polska. Życie Władysława Tarnawskiego (1885–1951) jest pierwszą biografią wybitnego uczonego, humanisty, jednego z trzech pierwszych polskich uniwersyteckich anglistów, a także dziennikarza, publicysty, teatrologa oraz społecznika i polityka, który ponosił dotkliwe konsekwencje swojej działalności publicznej.  W okresie międzywojennym jako przeciwnik rządu sanacyjnego został pozbawiony katedry na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. W 1946 r. jako prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego i jedyny wówczas żyjący polski anglista został aresztowany za działalność niepodległościową przez Urząd Bezpieczeństwa i skazany na 10 lat pozbawienia wolności. Zmarł w więzieniu mokotowskim w 1951 r., a jego postać i dokonania zostały na długie lata zapomniane.

Książka otrzymała wyróżnienie w II edycji konkursu "Sygnety Wydawnictwa IPN"

Dr hab. Tomasz Pudłocki, prof. UJ – pracownik Zakładu Historii Kultury, Nauki i Edukacji Historycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jego zainteresowania badawcze obejmują między innymi historię kultury, nauki i oświaty na ziemiach polskich XIX i XX w.

Partnerem wydarzenia było Muzeum Śląskie w Katowicach

do góry